www.žlibka.cz
Navigace
Domů
Články
Ke stažení
FAQ
Fotogalerie
Kategorie novinek
Kontaktujte nás
Vyhledávání
STOP ACTA


Kdo je On-line
Hosté On-line: 1

Členové On-line: 0

Registrovaní členové: 1
Nejnovější člen: limlejn
Tenisová sezóna začíná !!!!
Kdy začít
S nastávajícím jarem sledujeme, kdy nastane dokonalé rozmrznutí kurtu. To se pozná tak, že se buď propíchne hmota kurtu jehlou nebo se ušlape cca 50 cm kolečko a když se nehoupe (je již zpevněno), může se s jarní údržbou začít. Zkoušku dělat vždy na stinném místě kurtu, protože zde trvá rozmrznutí déle.
Odstranění nečistot
Pro odstranění vyvstalé hrubší škváry a různých nečistot je vhodné použít kurtové koště a doslova proti srsti tyto hrubší součásti kurtu vymést. POZOR nejedná se odstraňování antuky až do škváry, ale jen citlivě vše vyčistit. Hlavně nepoužít hrábě nebo lopatu a snažit se něco sloupnout. Pro představu se jedná cca o 3?5 koleček nepotřebného materiálu. Kdybychom tento krok neudělali, nová antuka by se obtížně spojila se stávajícím podkladem.
Položení umělých lajn
Dále je na řadě opětovné usazení plastových lajn do původního stavu bez ohledu na měkký terén. Až pak se teprve začíná s celoplošným podélným válcováním. Pomocí tenkého lanka, které se napne těšně vedle lajny, se tyto lajny nejprve opatrně nohama zašlapou (jde o to udržet maximální rovinu, pak se už lajny velmi obtížně rovnají).
Válcování
Jakmile jsou lajny zašlapány, můžeme už začít podélně celoplošně válcovat. Na závěrečné případné doklepnutí lajn, jsou k tomu určeny speciální kovové pěchy. Za několik minut jsou lajny znovu osazeny a je nalajnováno opět na celý rok. Začínáme válcovat ručním VYPUŠTĚNÝM válcem max. do 150 kg (průměr ne menší jak 30 cm, čím vyšší-tím lepší). Válcuje se bez ohledu na zbytek listí, pouze sesbírat hrubé předměty, jakou jsou větvě od stromů apod. Každé místo se válcuje cca dvakrát.
Kropení
Celou plochu důkladně pokropte (potopit místo od místa pod vodu). Toto první prolití a následné válcování je velice důležité pro budoucí spojení antuky a pokladní vrstvy. Po opadnutí vody, přemeťte celou plochu kurtovým koštětem. Po zaschnutí (když se šlapáním přesvědčíte, že se jarní antuka již nelepí na tenisky) znovu celou plochu uválcujte ručním válcem cca 2×.
Doplnění novou antukou
Takto připravená plocha je schopná prvního jarního antukového doplnění. Natahování antuky se provádí pomocí dřevěného hrabla. Z kolečka si do lopaty naberete antuku a udělá se hromádka, která se rovnoměrně roztáhne hrablem. Nesnažit se dělat nějakou vrstvu, jen mírně přitlačit a rovnoměrně roztahovat.
Takto se celoplošně provede první jarní natažení novou antukou. Vždy po natahování nové antuky následuje přemetení síťovačkou. Ta se nesmí nechat celou svou vahou položená na antuce (hrnula by se), ale přizvedne se její rovnací část kousek nad povrch.
Celou plochu důkladně potopit místo od místa pod vodu.
Pro dosažení maximální roviny antukového krytu je zapotřebí natáhnout slabší provázek ve sklonu hřiště (např. od sítě až ke žlábku nebo boční spád) a to nám ihned odhalí, kde je málo nebo více antuky.
Kropit a válcovat
Dále se opět celá plocha kurtu několikrát pokropí a válcuje. S narůstající tvrdostí kurtu se do napouštěcího válce postupně dopouští voda. Je samozřejmé, že se nesmí těžším válcem dělat na kurtu prudké pohyby do stran, protože potom se plocha nezhutňuje, ale jen trhá. NEJDŮLEŽITĚJŠÍ je, aby bylo důsledně dodrženo střídání JEDNO POKROPENÍ A DVOJTÉ UVÁLCOVÁNÍ. Jakmile by se jen válcovalo bez vody, vzniká velmi nebezpečný moment a to utržení antuky od škváry.
Dělat z kurtu betonku, to nemá cenu! Konečné ?spečení? antuky a škváry udělá jen teplé počasí a sluneční svit. Kromě toho je pochopitelné, že přebitá škvára nemůže mít tak dobré sání srážkové vody jako ta, která je zhutněna jen tolik, kolik potřebuje. Další zhutňování těžkým válcem je pro kurty proto zbytečné, antuka se na povrchu může zhutňovat jen vypuštěným ručním válcem, to je pro slabou vrstvu antuky dostačující, když je zapotřebí vůbec zhutňovat.
Počet opakování voda-válec, je individuální. Závisí od doby, kdy je samotná údržba prováděna, jaké je teplo přes den a v noci, kolik bylo v zimě sněhu na kurtě apod.
Síťování
Konečnou finální úpravou je tzv. síťování. To se provádí rovnoměrným rozhozem antuky pod síťovačku. Dělat max. po 3m pásech a síťovačkou antuku zatočit. Až pak se vede síťovačka podélně. Jelikož se jedná o činnost u které je zapotřebí určité finesy, je možné tuto poslední slabší vrstvu antuky roztáhnout dřevěným hrablem.
Tuto finální vrstvu řádně pokropit. Po zaschnutí přemést kurtovým koštětem a cca dvakrát válcovat a kropit. Na závěr, před první hrou, přemést kurtovým koštětem.
Je možné, ihned po dokončené jarní údržbě, zahájit lehčí hru.
Množství antuky pro zhotovení jarní údržby standartní kurt 36m x 18m je v rozmezí 1,5t ? 2t.
________________________________________
Stručná pravidla jarní údržby tenisového antukového dvorce:
? Nejdříve odstraňte z dvorce všechny větší nečistoty (větve, kamení atd.)
Vhodné je použít kurtové koště. Hlavně nepoužívat hrábě nebo lopatu a snažit se něco sloupnout. Pro představu se jedná cca o 3?5 koleček nepotřebného materiálu z jednoho dvorce. Pro odstranění nečistot budeme potřebovat koště nebo hrablo.
? Položte lajny do mrazem nadzvedlého antukového povrchu.
Klasické lajnování je na ústupu. Jestliže se klub rozhodne pro umělé lajny, měl by to udělat na jaře, kdy je instalace díky měkké jarní antuce snadnější. Instalace čar není komplikovaná, přesto si na položení čar můžete objednat firmu nebo využít zkušeností lidí zpřáteleného klubu, kde již umělé čáry mají.
? Bez jakéhokoliv rovnání svých stop (mohou být i dosti hluboké), uválcujte dvorec lehkým válcem.
Lehkým válcem rozumíme válec 60 kg.
? Dvorec pokropte a znovu uválcujte lehkým válcem. Potom teprve celý dvorec vyčisťte síťovačkou od všech menších nečistot, případně kousků škváry, která mrazem vyvstala na povrch.
? Takto připravený dvorec důkladně pokropte, uválcujte a opět pokropte. Když je již povrch dostatečně pevný, začněte přidávat antuku.
Natahování antuky se provádí pomocí dřevěného hrabla. Z kolečka si do lopaty naberete antuku a udělá se hromádka, která se rovnoměrně roztáhne hrablem. Nesnažte se dělat nějakou vrstvu, jen mírně přitlačte a rovnoměrně roztahujte. Takto se celoplošně provede první jarní natažení novou antukou. Vždy po natahování nové antuky následuje přemetení síťovačkou.
Potom dále kropte a válcujte.
A co nejdříve HRAJTE, samozřejmě za stálé průběžné provozní údržby.

________________________________________
Jaké nářadí a vybavení dvorců tedy můžeme využít?
Válce na údržbu ?
Standardní lehký válec s hmotností 60 kg
Válce ruční ? jednodílné nebo dvoudílné
Válec s bodlinami na rozrušení povrchu ? např. do přetlakových hal
Nářadí ? zametání ?
Koště na dvorce drátěné ? pro jarní
Koště na dvorce ? různé tvrdosti podle typu dvorce
Síťovačka ? pro běžnou údržbu kurtů
Nářadí na údržbu ?
Hrablo kovové ? na stržení staré antuky nebo mechu
Hrablo dřevěné
Sítě ?
Tenisová síť
Umělé čáry ?
Umělé čáry ? bezhřebové čáry GENIALA
Umělé čáry ? náhradní díly
Sloupky ?
Sloupky standardní ? do pouzder
Tyčky pro dvouhruLavičky ?
Lavičky ? kovové nebo plastovéTenisové zástěny ?
Tenisové zástěny ? pro lepší herní pohodu nebo jako reklamní plochaDalší vybavení najdete na
Jevíčský rozcestník
Jevíčská trafika
Žlibka Sport areál
Tenisový klub
Fotbalový klub
TJ Pinec Jevíčko
Petanque Jevíčko
Boty Sedláček
ELPO Popelka Jiří
OLÚ Jevíčko
Gymnásium Jevíčko
Mars Jevíčko
Knihovna Jevíčko
Město Jevíčko
Yetti club
Farnost jevíčko
Kadlec autodoprava
Hotel Morava
Natural keramika
Pozorjed Jevíčko
Matoušek Agrostav
ISMA Jevíčko
Hotel Alster
Skaut Jevíčko
Základní škola
Gamba Jevíčko
AVZO Jevíčko
Přilášení
Jméno

HesloZapoměli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.